Header Ads

Ejercicio producir o comprar (PBAU) BALEARES

Aquí algunas problemas numéricos sobre la decisión de comprar o producir de selectividad de economía de la empresa que han entrado en los últimos años en BALEARES

APUNTES

VÍDEO CÓMO CALCULAR PRODUCIR O COMPRAR (en menos de 10 minutos)

Primero te dejo unos ejercicios resueltos y luego enunciados que han caído en exámenes de otros años.


EJERCICIO 1 

(EXAMEN ORDINARIA 2023). Una empresa que fabrica teules es planteja la possibilitat de comprar la matèria primera, argila, ja triturada i preparada per fer fang, en lloc d’extraure-la i triturar-la ella directament.

  • Actualment, els costs fixos mensuals d’extraure i triturar argila són de 1.000 € i el cost variable és de 0,3 €/kg d’argila.
  • El preu de compra de cada kg d’argila triturada és de 0,8 €.

Es demana:

a) Quina és la quantitat mínima d’argila triturada que necessitam perquè ens sigui més rendible fabricar-ne que comprar-ne?

b) Si cada mes necessitam 5.000 kg d’argila triturada, quina serà la millor decisió per a l’empresa, comprar l’argila triturada o seguir fabricant-la ella mateixa? Raona la resposta.


EJERCICIO 2

(EXAMEN EXTRAORDINARIA 2023). Una empresa fabrica pilotes de futbol. Les pilotes tenen quatre parts principals: coberta, folre, costures i cambra d’aire.
Fins ara l’empresa fabricava ella mateixa la coberta de pell sintètica, però es planteja comprar-la ja elaborada.

    • Preu de compra de cada coberta: 5 €.
    • Costs fixos anuals per elaborar la coberta: 19.950 €.
    • Costs variables: 1,5 € per cada coberta.
    • Producció anual: 5.000 pilotes (cada pilota porta una coberta).

Es demana:

    • Què li resulta més rendible a l’empresa, comprar les cobertes o fabricar-les ella mateixa? Raona la resposta.

EJERCICIO 3 (2021)



EJERCICIO 4 (2021)


EJERCICIO 5

Una empresa dedicada a la fabricació de vehicles necessita un nou component per a la producció. Si decideix comprar aquest component a un proveïdor, haurà de pagar un preu de 5.180 um per component. Si decideix produir-lo ella mateixa incorreria en uns costs fixos anuals de 15.020 um, sent el cost variable de cada component 3.678 um. Es demana:

a) Per a quin volum d'unitats anuals d'aquest component a l'empresa li és indiferent comprar-lo o fabricar-lo?
b) Si preveu unes necessitats de 15 components, quina decisió adoptaria? Raona la resposta
Con la tecnología de Blogger.